Lupa
Godziny otwarcia 10:00 - 21:00
Centrum Riviera

Pon.-Pt. / 10:00 - 21:00

Sob. / 10:00 - 21:00

Niedz. / Zamknięte

RIV Zestawienie logotypów

Pon.-Pt. / 07:30 - 22:00

Sob. / 07:30 - 22:00

Niedz. / Zamknięte

RIV Zestawienie logotypów

Pon.-Pt. / 10:00 - 23:59

Sob. / 10:00 - 23:59

Niedz. / 10:00 - 23:59

RIV Zestawienie logotypów

Pon.-Pt. / 06:00 - 23:00

Sob. / 07:00 - 22:00

Niedz. / 07:00 - 22:00

Co jest otwarte w niedziele niehandlowe?

Dowiedz się więcej

Wspieramy Czule

Być może trudno w to uwierzyć, ale od sezonu letniego 2019 dach Centrum Riviera zamieszkuje aż około 350 tysięcy przedstawicieli pszczół z gatunku buckfast, a to znaczy, że na naszym dachu mieszka więcej pszczół, niż ludzi w całej Gdyni! Zacznijmy jednak od początku…

Skąd wziął się pomysł na nasze pszczele przedsięwzięcie?

Otóż pszczoły mają kluczowe znaczenie dla środowiska, ale ich praca jest równie istotna dla ludzkiego życia. Według Alberta Einsteina, jeśli pszczoły wyginą, ludzkość będzie w stanie przetrwać tylko cztery lata. Dlaczego? Pszczoły pełnią zasadniczą rolę w produkcji ponad jednej trzeciej globalnie produkowanej żywności!

Niestety z powodu postępujących zmian klimatycznych, rosnącego stresu spowodowanego coraz mniejszą różnorodnością dzikich roślin oraz dużego wzrostu w używaniu środków owadobójczych – coraz skuteczniejszych i coraz bardziej niebezpiecznych – aż 9,2% pszczelej populacji w Europie grozi wyginięcie.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku i dołożyć swoją cegiełkę w globalnej walce o dobro ziemskiego ekosystemu, postanowiliśmy założyć na dachu naszego centrum pasiekę składającą się z pięciu uli, z których każdy zamieszkiwany jest w sezonie letnim aż przez 70 tysięcy osobników.

Mieszkańcy naszej pasieki znajdują pożywienie głównie wśród pobliskich drzew wierzby oraz roślin nawłoci. Każda pszczoła poszukuje nektaru w promieniu około 3 km od ula. Nasze pszczoły opuszczają ule w poszukiwaniu nektaru od 7 do 15 razy dziennie, a za każdym razem, kiedy to robią, odwiedzają od 50 do 100 gdyńskich kwiatów, jednocześnie je zapylając. Aby wyprodukować 1 litr miodu pszczoły muszą zebrać aż 3 litry nektaru, natomiast wyprodukowanie 1 kg miodu wymaga odwiedzenia aż 4 milionów kwiatów!

Pszczoły rozpoczynają sezon w okolicach kwietnia, kiedy temperatura wzrasta powyżej 12 stopni Celsjusza. Jest to odpowiedni moment, by opiekun pasieki przeprowadził przegląd, który pozwoli mu ocenić stan funkcjonowania każdego ula, ilości zapasów i jakości ocieplenia. Rivierową pasieką opiekuje się obecnie Pan Michał z firmy BeeUp.pl, która również pomogła nam wprowadzić całe przedsięwzięcie w życie. Pan Michał nie tylko przeprowadza sezonową ocenę stanu zdrowia pszczelich rodzin zamieszkujących dach Riviery, ale też regularnie, troskliwie ich dogląda.

Jeśli chcecie być informowani bieżąco o tym, co słychać w Rivierowej pasiecie, to zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku oraz Instagramie.

RIV PasiekaRiviery x